Szkody spowodowane przez zwierzęta

22 styczeń 2022 3 min.

Czy zastanawialiście się kto ponosi odpowiedzialność za krzywdy wyrządzone przez zwierzęta? Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, art. 431 §1, ten kto chowa zwierzę lub się nim posługuje, jest odpowiedzialny za wyrządzone przez nie szkody. Nie jest to zatem tylko właściciel kota czy psa, ale również każdy kto sprawuje pieczę nad zwierzęciem dla własnych celów, nie tylko majątkowych. Chodzi więc też o zwierzęta dzikie przebywające w ogrodach zoologicznych, cyrkach, fermach hodowlanych i zwierzyńcach.

W przypadku właściciela zwierzęcia sprawa jest prostsza, komplikuje się kiedy mówimy o zwierzętach żyjących na wolności. Za szkody wyrządzone w uprawach czy płodach rolnych, kiedy sprawcami są dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny, odpowiedzialni są zarządcy obwodów łowieckich, jeżeli takowych nie ma, odpowiada Skarb Państwa (ustawa z dn. 13.10.1995 r. - Prawo łowieckie). Skarb Państwa jest odpowiedzialny również za szkody w uprawach i płodach rolnych wyrządzone przez zwierzęta łowne objęte całoroczną ochroną.

Odpowiedzialność za zwierzęta opiera się na zasadzie domniemanej winy, ten kto chowa lub posługuje się zwierzęciem musi brak tej winy wykazać. W sytuacji, kiedy pomyślnie dowiedzie braku winy, nadal może ponosić odpowiedzialność na zasadzie słuszności, czyli można od niego zażądać całkowitej lub częściowej naprawy wyrządzonych szkód. Wymagają tego zasady współżycia społecznego, opierające się na porównaniu stanu majątkowego poszkodowanego i osoby odpowiedzialnej (art. 431 §2 K.C.)

Być może zainteresują Cię także:

Spodobała Ci się historia naszych klientów?

Przedstaw swoją, nam zostaw formalności. Skontaktujemy się z Tobą i pomożemy Ci wywalczyć największe odszkodowanie.

Zadzwoń:

722 104 108

Wolisz załatwiać sprawy online?

Wyślij formularz
Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony universal-odszkodowania.pl, korzystania z narzędzi marketingowych i analitycznych. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?